وکیل امور کیفری

وکیل کیفری کسی است که وکیل مدافع نیز نامیده میشود و نماینده شخص متهم به جرم میشود تا بتواند از وی رفع اتهام کرده و یا جرم او را به حداقل برساند.

وکیل مدافع که به عنوان وکیل مدافع نیز شناخته می شود، وکیلی است که وکالت متهم را در یک پرونده قضایی یا تعقیب کیفری به عهده می گیرد. وکلای مدافع یک متهم در یک پرونده جنایی رسماً “وکیل مدافع جنایی” نامیده می شوند. در هر دو پرونده مدنی و کیفری، وکیل مدافع متهم را در دادگاه نمایندگی می کند.

وکیل مدافع معمولاً مستقیماً توسط متهم استخدام می شود و وکیل مدافع متهم در طول مراحل قانونی از جمله محاکمه است.

مریم نصراللهی به عنوان وکیل پایه یک دادگستری و با تجربه بالایی که در زمینه وکالت در پرونده های مختلف دارد بهترین وکیلی است که میتواند در دفاع از شما بهترین عملکرد را داشته باشد.

وکیل مدافع چیست؟

اگر شما متهم به جرمی هستید، حق دارید در برابر این اتهامات از خود دفاع کنید. وکیل مدافع جنایی می تواند به شما کمک کند تا در سیستم عدالت کیفری حرکت کنید، دفاع قانونی خود را آماده کرده و ادعا کنید، و اطمینان حاصل کنید که حقوق شما در طول فرآیند محافظت می شود.

مواجهه با بازجویی از سوی پلیس، قاضی یا دادستان به تنهایی می تواند ترسناک باشد. خوشبختانه، وکلای مدافع جنایی این تعاملات را برای امرار معاش انجام می دهند. آنها به طور منظم با پلیس، دادستان و قضات تعامل دارند و این روابط حرفه‌ای می‌تواند در ایجاد دفاع قانونی، انتخاب هیئت منصفه، مذاکره در مورد توافقنامه و دفاع از شما در دادگاه یا در حین صدور حکم مفید باشد.

فرم تماس:

فرم درخواست

وکیل کیفری کیست ؟

در واقع، وکیل کیفری، مانند هر وکیل دیگری سعی می‌کند وظیفه‌ی دفاعی خود را به بهترین شکل انجام دهد. با این حال، عملکرد وکیل کیفری با عملکرد دیگر وکلا در حوزه‌های مختلف قانون متفاوت است. وکیل کیفری در حوزه‌ای فعالیت می کند که مستقیماً به حقوق اشخاص مربوط می‌شود و به دلیل همین عملکرد خاص، وکیل کیفری، وکیل مدافع نیز نامیده می‌شود. مدافع واژه‌ای عربی و به معنای محافظت و دفاع است.

این واژه به طور خاص برای توصیف وکیلی استفاده می‌شود که از مظنون یا متهم در دادرسی کیفری دفاع کرده و از حقوق آنها محافظت کند. طبق اصل ۳۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در تمامی محکمه‌ها هر دو طرف حق دارند برای خود به انتخاب یک وکیل بپردازند و در صورتی که شخصی توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشد، باید برای ایشان امکانات تعیین وکیل را فراهم کرد.

زمان استخدام وکیل کیفری (وکیل مدافع)

استخدام وکیل یک انتخاب شخصی است، اما مهم است که اهمیت داشتن وکالت با کیفیت را زمانی که عواقب قانونی مانند جریمه نقدی یا مدت حبس در صف وجود دارد، به خاطر بسپارید.

برخی از افراد در صورتی که با اتهامی کمتر جدی که به عنوان تخلف طبقه بندی شده است، مانند بلیط راهنمایی و رانندگی مواجه شوند، وکالت می کنند. سایر اتهامات جنایت و جنایات شدیدتر است. در این موارد، کمک گرفتن از وکیل مدافع می‌تواند به شما کمک کند تا در مورد اتهامات وارده بدانید و بهترین راه‌ها برای تشکیل پرونده‌ای را تعیین کنید که بی‌گناهی شما را تأیید کند یا به دنبال کاهش اتهامات باشد.

اگر به تازگی وارد سیستم عدالت کیفری شده اید، درک آنچه که وکیل مدافع کیفری انجام می دهد می تواند به شما در انتخاب بهترین وکیل برای نیازهای خود کمک کند.

وظایف اصلی وکیل کیفری چیست؟

یکی از وظایف اصلی وکلای کیفری تهیه‌ی دعوی است. اگر وکیلی متعهد شده باشد تا به عنوان وكیل شاکی وکالت نماید، آن وقت می‌بایست مطالبات موكل خود را با شکوائیه كه تنظیم كرده است بیان كند. درعین حال، تهیه‌ی دفاعیه نیز وظیفه دیگری است که توسط وکیل کیفری انجام می‌شود. وکلایی که در این زمینه خدمت می‌کنند، می‌توانند نمایندگی و وکالت اشخاصی را که به دلیل ارتکاب جرمی مورد تحقیق قرار می‌گیرند و متهم هستند، عهده‌دار شوند. به عنوان مثال، وکلای کیفری پرونده جنایی فردی را که به قتل عمدی متهم شده است، بررسی می‌کنند و در نظر می‌گیرند که آیا جرم مورد نظر به روشی مطابق قانون انجام پذیرفته‌‌است یا خیر، در نتیجه مشاهدات آن‌ها می‌تواند منجر به تقاضای تخفیف در مجازات بشود.

وکلای کیفری همچنین می‌توانند هنگام بازجویی و دادرسی نیز نقش فعالی داشته باشند. حتی در جدی‌ترین جنایات، عناصری را که موجب کاهش مجازات مجرم شود را همراه با شواهد و مدارک آن‌ها به دادگاه ارائه می‌دهند. موارد مورد بحث صرفا محدود به اتهامات قتل نیست. علاوه بر قتل‌های عمد و غیر عمد، وکلای کیفری می‌توانند در مواردی مانند سرقت، زورگیری و غارت در دادگاه‌های کیفری جهت دفاع یا تعقیب کیفری شرکت کنند.

مزایای استفاده از وکیل کیفری

وکلا در اکثر پرونده‌های حقوقی می‌توانند حتی در صورت عدم حضور موکل خود نیز وکالت او را بر عهده گرفته و در دعوی‌های کیفری به وکالت و نمایندگی او شرکت نمایند.

پرونده‌های کیفری از این قانون مستثنی بوده و نیازمند حضور شخص متهم هستند و وکیل کیفری زمانی می‌تواند وارد میدان گردد که تحقیقات اولیه و مراحل دادرسی به اتمام رسیده باشد.

چرا که تنها کسی که متهم به جرم‌های کیفری‌است شخصا می‌تواند پاسخگو بوده باشد و کسی نمی‌تواند به وکالت او این کار را انجام دهد.

وکیل دادگستری می تواند شکایت را بررسی کرده و جرمی را که موکلش بنا بر اقدام قانونی در کلانتری و دادستانی به آن متهم شده‌است و همچنین مجازات وی را مورد تجدید نظر قرار دهد. استفاده از حضور وكیل کیفری یا وکیل جنایی در امور و دعاوی كیفری نه تنها دلیلی است برای دفاع بهتر در محاکم، بلكه می‌تواند به نحوه‌ی طرح شکایت، نوع شكایت و زمان طرح شكایت و ضمانت‌های مربوطه نیز بستگی داشته باشد. به عنوان مثال ، چگونگی تنظیم لایحه ، اظهارنامه ، نحوه‌ی تنظیم شکوائیه‌ حائز اهمیت است.

وکیل کیفری

نکته مهمی که در این ویژگی بسیار خاص است این است که اگر پرونده‌ی کیفری داشته باشید، فقط یک بار امکان مطرح کردن آن وجود دارد و طرح مجدد آن ممکن نیست، نتیجه گیری اشتباه، حقوق موکلین را ضایع کرده و علاوه بر آن، هزینه‌های دادگاه خسارات جدیدی به بار می‌آورد و حتی زمان از دست رفته را نیز از بین می‌برد. داشتن وکیل کیفری حاذق باعث خواهد شد در اسرع وقت با بهترین شکل شکوائیه تنظیم‌کرده و به امور خود رسیدگی نمایید.

وکیل کیفری چه کارهایی باید انجام دهد؟

وکلای مدافع کیفری بر حمایت از حقوق متهمان و کمک به آنها در ایجاد دفاعیاتی که پیامدهای منفی دستگیری را کاهش می دهد، تمرکز می کنند. در عمل دفاع جنایی، یک وکیل ممکن است در انواع خاصی از جرایم فوق تخصص داشته باشد. به عنوان مثال، برخی از وکلای مدافع ممکن است فقط به پرونده هایی مربوط به اتهامات مواد مخدر، جرایم خشونت آمیز، اتهامات فدرال یا اتهامات جنایت جنسی رسیدگی کنند. با تخصص در زمینه های بسیار خاص، وکیل معمولاً زمان لازم را برای ایجاد دانش و تجربه قوی در دفاع در برابر این نوع اتهامات دارد.

توانایی های تحقیقی

وظیفه اصلی یک وکیل مدافع مشابه وظایف بازپرس است. وکیل مدافع باید برای بررسی مدارک مربوط به اتهامات وقت بگذارد. این می تواند شامل درخواست کمک خارجی برای بررسی پرونده، صحبت با شهود، یافتن شاهدان متخصص و جمع آوری شواهد اضافی باشد که می تواند شانس صدور حکم بی گناهی را افزایش دهد.

متهم را راهنمایی کنید

راه های مختلفی برای حل یک پرونده جنایی وجود دارد. وکیل مدافع باید به متهم کمک کند تا در مورد نحوه ادامه دفاع خود تصمیم بگیرد. این ممکن است شامل مذاکره با دادستانی برای تعیین اینکه آیا توافق نامه مناسبی وجود دارد یا خیر، باشد. اگر نمی‌خواهید توافقی برای دادخواست انجام شود یا اگر امکان آن وجود ندارد، وکیل شما باید یک استراتژی دفاعی قوی برای محافظت از منافع شما ایجاد کند.

ارائه دفاع

بدون توافق، پرونده احتمالا به محاکمه خواهد رفت. در این صورت، وکیل مدافع باید سمت متهم را در برابر دادگاه و هیئت منصفه ارائه کند. همه وکلا تجربه یکسانی در دادگاه ندارند. وکلای دادگستری باید با قوانین و مقررات مربوط به پرونده آشنا باشند و بتوانند استدلال های قانع کننده ای برای هیئت منصفه ارائه دهند که از حکم بی گناهی دفاع می کند. آنها همچنین باید بدانند که چه زمانی برای محاکمه نامشروع بحث کنند.

در صورت لزوم تصمیمات تجدید نظر

گاهی اوقات مواردی وجود دارد که لازم است برای محکومیت یا حکم تجدید نظر شود. وکلای مدافع کیفری این جنبه از سیستم عدالت کیفری را اداره می کنند. درخواست تجدیدنظر در پرونده های جنایی می تواند بسیار پیچیده باشد، بنابراین دانش عمیق از روند تجدید نظر در این موارد مفید است.

با عواقب بالقوه ای که یک فرد به دلیل محکومیت کیفری با آن مواجه می شود، به راحتی می توان درک کرد که چرا داشتن وکالت قانونی بسیار مهم است. برخلاف افراد عادی، وکلای مدافع دارای تحصیلات رسمی و منابع حرفه ای هستند که به آنها کمک می کند تا استراتژی های دفاعی مناسب را تعیین کنند. هر کسی که با اتهامات جنایی روبرو است باید با وکیلی که تجربه رسیدگی به پرونده های مشابه را دارد تماس بگیرد.

وکیل عمومی یا موسسه حقوقی خصوصی

اگر تشخیص دادید که استخدام وکیل مدافع جنایی برای شما مناسب است، ممکن است چند گزینه در دسترس داشته باشید. اگر از نظر مالی واجد شرایط هستید، می توانید یک مدافع عمومی را انتخاب کنید، یا ممکن است انتخاب کنید که وکیل خود را از یک مطب خصوصی استخدام کنید. هم وکیل مدافع عمومی و هم وکلای دفاع کیفری خصوصی وکیل دارای مجوز هستند، اما بسته به وضعیت مالی یا ترجیح شخصی خود ممکن است یکی را بر دیگری ترجیح دهید.

مدافع عمومی

اگر دستگیر شدید، افسر پلیس باید حقوق شما را در طول دستگیری به شما ارائه دهد. یکی از آن حقوق این است که شما حق داشتن وکیل دارید و اگر بتوانید

نمی توانید یکی از آنها را بپردازید، سپس ممکن است وکیلی دریافت کنید که به نمایندگی از شما منصوب شود. این وکیل مدافع عمومی است.

هر کشور معیارهای خاص خود را برای تعیین اینکه آیا یک فرد واجد شرایط یک مدافع عمومی است یا خیر دارد. اگر فکر می کنید که واجد شرایط یک وکیل مدافع عمومی هستید، پلیس می تواند برای شما یک وکیل مدافع عمومی پیدا کند تا در زمان دستگیری با شما صحبت کند و همچنین پرسشنامه مالی مناسب را در اختیار شما قرار دهد. اگر پرسشنامه مشخص کند که شما واجد شرایط استفاده مداوم از یک وکیل عمومی هستید، در طول مدت پرونده شما برای شما منصوب می شود.

استخدام وکیل کیفری

تعدادی از افراد مستقیماً برای استخدام یک وکیل کیری ( مدافع مدافع جنایی )خصوصی اقدام می کنند، حتی اگر واجد شرایط یک مدافع عمومی باشند. هنگامی که جستجوی خود را شروع می کنید، معمول است که قبل از تصمیم گیری با چند وکیل یا شرکت حقوقی مصاحبه کنید. در نهایت، وکیلی که استخدام می‌کنید وکالت شما و حقوق شما را بر عهده خواهد داشت، بنابراین می‌خواهید مطمئن شوید که با این تصمیم بزرگ راحت هستید.

اکثر وکلای مدافع جنایی مشاوره اولیه رایگان را ارائه می دهند تا بتوانند شما را بشناسند و پس از شنیدن وضعیت شما، پرونده را ارزیابی کنند. این اولین مشاوره همچنین فرصتی برای بحث در مورد استراتژی های حقوقی آنها و همچنین هزینه های قانونی برای رسیدگی به پرونده شما است.

شما نیز میتوانید جهت ارتباط با ما از طریق لینک زیر یک جلسه مشاوره رایگان دریافت کنید.

 

5/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید